Denizli haber - Düzenlenen teknik gezi kapsamında PAÜ Rigid Takımı üyeleri ve takım danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Armağan Bozkurt ilk olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Milli Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı İrfan Keskin ve Milli Teknoloji Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sümeyye Elif Subaşı ile yapılan kahvaltı programına katıldı. Kahvaltı programının ardından bakanlığın yürütmüş olduğu Milli Teknoloji hamlesi ile ilgili bir sunum izlendi. Daha sonra Rigid Takımı kaptanı Musa Çalışkan Teknofest 2022 İnsanlık Yararına Teknolojiler Yarışması Afet Yönetimi kategorisi kapsamında birincilik ödülü alan M+RT1.1 isimli projeleri ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Bakanlık ziyaretinin sonunda ise Dr. Öğr. Üyesi Armağan Bozkurt tarafından Milli Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı İrfan Keskin’e Pamukkale Üniversitesi adına şilt takdim edildi.

Gezinin ikinci durağı ülkemizin savunma ve bilgi teknolojileri alanlarında öncü kuruluşlarından Hava Elektronik Sanayi (HAVELSAN) oldu. Burada Rigid Takımına Funda Samat Özer ve Fatmanur Ersayın tarafından şirketin misyonu, faaliyet alanları ile şirkette staj ve çalışma imkânları hakkında bilgiler verildi. Takımımız daha sonra HAVELSAN bünyesinde geliştirilen havacılık simülasyon sistemlerini inceleme fırsatı buldu.

Gezinin sonraki etabında Askerî Elektronik Sanayi (ASELSAN)’ın Macunköy Tesislerine geçildi. Burada öğle yemeğinin ardından Rigid Takımı için ASELSAN yetkilileri tarafından ASELSAN’ın misyonu, faaliyetleri ve ASELSAN’da staj, yarı zamanlı ve tam zamanlı çalışma imkanları hakkında bilgilerin yer aldığı bir sunum yapıldı. Sunumun ardından tesiste bulunan üretim ve bakım birimleri gezilerek bilgiler alındı.

Gezinin dördüncü durağı Savunma Sanayi Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (TÜBİTAK-SAGE) oldu. TÜBİTAK Sage’nin tarihçesi, yerleşkeleri, hangi firmalar iş birliği içinde oldukları, projeleri ve ürünleri hakkında bilgiler içeren bir sunum yapıldı. Ardından yerleşke bünyesinde bulunan füze ve güdüm kitleri hakkında bilgilerin verildiği küçük bir tur yapıldı.

Gezinin son durağı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) oldu. Ekibi burada KOSGEB Teknoloji, Yenilik ve Yerlileştirme Dairesi Yerlileştirme Müdürlüğü Müdürü Gül Elçim Polat ve Girişimcilik Destekleri Müdürü Onur Ege misafir ettiler. Gül Elçim Polat KOSGEB’in faaliyetleri ve özellikle Teknolojiye yönelik destek programları ile ilgili detaylı bilgiler verdi.

Rigid Teknoloji Takım danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Armağan Bozkurt yapılan teknik gezi ardından verdiği demeçte ziyaret edilen tüm kurumlarda ekibimizi misafir eden ve tüm yetkililere ve özellikle bu gezinin gerçekleşmesini sağlayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank’a teşekkür ettiklerini ifade etti. 

Editör: Tahir Aygün