Denizli Haber - PAÜ Hastanesi Endokrinoloji BD. Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şenay Topsakal hastalarımızı bu konuda uyararak açıklamalarda bulundu; Bir ay süren ramazan süresince hastalarımızın yeme alışkanlıklarının değiştiğini ve kilo almaya daha yatkın hale geldiklerini görüyoruz. Bu sebeple bayramdan başlayarak bundan sonraki süreçte aşırı yemekten kaçınılmalı ve hareketsiz kalınmamalıdır. Yemekler az ve sık öğünler olarak alınmalı, hızlı yemekten özellikle kaçınılmalıdır. Kahvaltı alışkanlığına geri dönülmeli ancak kahvaltıda ekmek dilimleri küçültülmeli ve tatlılardan uzak durulmalıdır. Domates, salatalık, maydanoz, taze biber vb. çiğ sebzeler bolca tüketilmeli, az yağlı peynir ve haşlanmış yumurta tercih edilmelidir. Sucuk, salam, sosis gibi yağlı besinlerden, börek vb. hamur işi gıdalardan sakınılmalıdır. Yüksek kalorili içecekler yerine, su tüketimi artırılmalı, gece yeme alışkanlığı terkedilmelidir.


Bayramda diyetin bozulmaması gerekmektedir.

Özellikle diyabet hastalarımız başta olmak üzere tüm vatandaşlarımız bayramda aşırı tatlı tüketmekten kaçınması gerekmektedir. Kalp ve böbrek hastaları, diyabet ve kilolu hastalarımız gibi diyet yapması gereken tüm hastalarımızın bayramda diyeti bozmamaları gerekmektedir. Mümkünse evde yapılmış az şekerli tatlılar tüketilmeli, büyük porsiyonlardan kaçınılmalı ve şeker hastaları için tatlandırıcılı ya da şekersiz ikramlar hazırlanmalıdır. (meyveler, evde yapılmış meyve suları, ayran…) Aşırı sıcak ve ağır yemekler sağlığımız açısından risk oluşturmaktadır. Çay, kahve fazla tüketilmemeli uykuya önem verilmeli aşırı yorgunluk ve uykusuzluktan kaçınılmalıdır ve ilaçlar kesinlikle aksatılmamalıdır gibi uyarılarda bulunarak herkesin bayramını kutladı.

Mobil Kanser Tarama Tırı Hayat Kurtarmak İçin Sahada Mobil Kanser Tarama Tırı Hayat Kurtarmak İçin Sahada

Başhekim Prof. Dr. Murat Özban ise tüm halkımızın sağlıklı, huzurlu ve sevdikleriyle birlikte bayramlar geçirmelerini dileyerek tüm hasta, hasta yakınlarının Ramazan Bayramını kutladı.