banner346
banner19

Şehide vefa 23 yıldır hiç bitmedi

Sarayköylü Şehit Hüseyin Kuş’un şahadetinin 23. yıldönümünde silah arkadaşları unutmadı. Şehit Kuş için 80 silah arkadaşı ülkenin dört bir yanından Sarayköy’e geldi.  Şehit Hüseyin Kuş’un şehitlikteki mezarını ziyaret ederek dua etti.

Şehide vefa 23 yıldır hiç bitmedi
banner20
banner243

Denizli Haber - Türkiye’ye örnek olacak bu vefa 1996 yılından bu yana her sene Sarayköy’de gerçekleşiyor. 30 Aralık 1996 yılında Şırnak’ın Silopi ilçesinde Ercan Şahin Sınır Karakolu’na yapılan hain saldırı sonucu hayatını kaybeden Sarayköylü Şehit Hüseyin Kuş’un silah arkadaşları 23 yıldır kahraman arkadaşlarını unutmuyor, her ölüm yıldönümünde mevlit hayrına katılıyor, şehitlikteki mezarını ziyaret ederek dua ediyor.

Bu yılda silah arkadaşları Şehit Hüseyin Kuş’u unutmadı ve ülkenin dört bir yanından kahraman arkadaşları için Sarayköy’de bir araya geldi. İlk olarak Şehit Hüseyin Kuş’un, komutanları ve silah arkadaşları Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş tarafından Sarayköy Belediyesi Kültür Merkezi’nde ağırlandı.

Sarayköy Kaymakamı Fatih Akkaya, İlçe Jandarma Komutanı Ütğm. Berkay Özkan, o dönemde üsteğmen olan bölük komutanı Albay Mustafa Mercan’da ve Şehit Hüseyin Kuş’un babası Osman Kuş bu anlamlı buluşmada yer aldı.

O dönemde üsteğmen olan bölük komutanı Albay Mustafa Mercan, “8 bin 400 gün önce maalesef Hüseyin Kuş’u babama teslim edemedim. O gün bugündür yapabildiğimiz tek şey babamızın yanında olduğumuzu; evlatları olarak sürekli her derdine koşmak istedik. Derdine ufak bir damla olabiliyorsak ne mutlu.  Buradaki bütün kardeşlerim nefes aldıkça bu gelenek devam edecek. Şehidimizin bu yıl 23. anma töreni. İnşallah diğer yıllarda da bir araya geleceğiz” diye konuştu.

Şehit Hüseyin Kuş’un silah arkadaşlarıyla 6 yıldır bir araya geldiğini ve her buluşmada etkilendiğini belirten Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, “Sizlerle bir araya geldiğimde her zaman tüylerim diken diken oluyor. O bölgede sizin ile hemen hemen aynı dönemde askerlik yapmış bir kardeşiniz olarak. O günleri tekrar yaşamış gibi oluyorum. Sizleri burada ağırlayabilmek, sizleri gönüllüye bilmek benim için ayrı bir gönül meselesi. Siz memleketimize çok şey kazandırdınız. Ercan Şahin Sınır Karakolu’nun ayrı bir hikâyesi var. Bu yıl benim sizlerle 6. yılım. Her yıl büyüyen, çoğalan, hiç eksilmeyen bir kadroyla, ekip ruhuyla yine bugün Hacı Osman amcamızın davetine icabet ettik hep beraber. Tekrar ayaklarınıza yüreklerinize sağlık… Kahramanlık destanınız hala devam ediyor. Şehidimizi ve ailesini 23 yıldır hiç yalnız bırakmamak tarihe kazınmış başka bir kahramanlık. Başka bir örnek… Hüseyin kardeşimizin ruhu şad olsun” dedi.

ŞEHİT HÜSEYİN KUŞ’A İLK MÜDAHALEYİ O YAPTI

Sakarya’dan gelen 44 yaşındaki Barış Çoban, sağlıkçı olduğunu söyleyerek Şehit Kuş’un son gününü anlattı. Çoban, “Hüseyin arkadaşımız ile çok güzel günler geçirmiştik.  Çatışma anı gelene kadar. Çatışmanın başladığında arkadaşımızın yaralandığını duyduk. Mustafa Mercan komutanım ile Hüseyin arkadaşımızı sürünerek almaya gittik ve 15 dakikada zor revire getirebildik.  Revirde yaptığımız tüm müdahalelere rağmen kurtaramadık.  Bizlerin ömrü yettiği sürece Osman babamızın yanındayız. Asla yalnız bırakmayacağız” dedi.

Daha sonra Şehit Hüseyin Kuş’un evinin önünde düzenlenen mevlit hayrına katılan Ercan Şahin Sınır Karakolu askerleri, şehit ailesinin ellerini öptü ve helallik aldı.

 Ayrıca mevlit hayrına Denizli 11. Komando Tugay Komutan Vekili Cem Erken, AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan da katıldı.

Ardından Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, Sarayköy Kaymakamı Fatih Akkaya, İlçe Jandarma Komutanı Ütğm. Berkay Özkan ve şehidin arkadaşları kahraman Şehit Hüseyin Kuş’u şehitlikteki mezarında ziyaret ederek dua etti.  

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2019, 17:17

PAMUKKALEHABER.COM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER