Denizli Haber - Bir süredir gayrimenkulde vergi düzenlemesi yapılacağı konuşulurken, dikkat çekici bir gelişme yaşandı. Bu kapsamda emlak vergileri ve tapu harçları artık gayrimenkullerin emlak vergisine esas değeri değil, bölgesel rayiç bedeli üzerinden hesaplanacak. Ekonomi yönetimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a 100 maddelik bir taslak sundu.

HÜKÜMETTEN ÖNEMLİ GAYRİMENKUL DÜZENLEMESİ

Hükümet, gayrimenkul ve arsaların gerçek değeri üzerinden alım-satımının yapılması ve vergi kaybının önlenmesi amacıyla önemli bir çalışma başlattı. Torba yasayla bu hafta içinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulması beklenen taslak çalışma, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Recep Tayyip Erdoğan'a, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bakan yardımcıları ve Gelirler İdaresi Başkanlığı yetkililerince sunuldu. Taslakta 100'ün üzerinde madde bulunduğu belirtiliyor.

SATIŞ YILINA BAKILMAKSIZIN VERGİ ALINACAK

Ekonomi Gazetesi'nin haberine göre, taslakta yer alan düzenlemeye göre, daha önce gayrimenkul veya arsanın satın alındıktan 5 yıl geçtikten sonra satılması halinde gelir vergisi alınmıyordu. Yeni taslağa göre, artık herhangi bir yıl kısıtlaması olmadan tüm satış işlemlerinden elde edilen kazançlar gelir vergisine tabi tutulacak. Bu şekilde şehirleşmenin yarattığı arsa ve imar rantı da vergilendirilmiş olacak.

TAPUDA GERÇEK SATIŞ BEDELİNE GEÇİLİYOR

Taslağın ikinci ve en önemli maddesi ise bölgesel rayiç bedel uygulaması. Devlet, taşınmaz satışından elde edilen gelirlerin gerçek değeri üzerinden vergilendirilmesi için yeni bir sistem devreye sokacak. Bu amaçla, taşınmazların değerlerine yönelik veriler ve mülkiyet bilgilerinin tutulacağı Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi'ne entegre bir gayrimenkul değer bilgi merkezi kurulacak. Tapudaki işlemler bu merkezdeki bilgilere ve taşınmazla ilgili ekspertiz raporuna dayanarak yapılacak.

Denizli'de aramızdan ayrılanlar 24-06-2024 Denizli'de aramızdan ayrılanlar 24-06-2024

BELEDİYE YERİNE DEVLET BELİRLEYECEK

Bölgesel olarak rayiç bedel tespiti yapılarak, tapu harcı ve emlak vergisi ödemeleri bu bedel üzerinden gerçekleştirilecek. Bu uygulama, yeni düzenlemenin yürürlüğe gireceği tarihten sonra tapuda yapılacak işlemleri kapsayacak. Böylece alım-satımlarda belediyelerin rayiç bedelleri yerine devletin belirlediği bölgesel rayiç bedeller esas alınacak.

Editör: Tahir Aygün