Denizli haber - İki bakanlığın ortak çalışmasıyla sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önüne geçilmesi amacıyla yeni sistem geliştiriliyor. Ayrıntıları duyuran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ayrıca sağlık çalışanlarının tavan ve nöbet ücretleriyle ilgili de mesaj verdi. Bakan Koca, tavan ve taban oranlarının düzenlenmesi gerektiğini kaydetti.

ŞİDDET EYLEMİNE KARŞI YENİ SİSTEM

Koca'nın açıklamaları şöyle:

"İçişleri Bakanlığımız ile bir çalışma yapıyoruz. Bu çalışma 'beyaz kod' öncesi bir ara uyarı ve ön haber sistemi. Bir şiddet eylemi riski olması durumunda ya da daha önce şiddete başvurmuş birisinin olma ihtimaline karşı bir öncül kod verilmesini hedefliyoruz.

"EN AZ 1 KAT ORANINDA ARTMALI"

Sağlık çalışanlarımızın taban ücreti, hekim arkadaşlarımızın taban ücretinin 10-15'te biriydi. Bu oranın makul bir düzeye çıkarılması gerektiği kanaatindeyim. Tüm sağlık çalışanları için bu oranın en azından bir kat artırılması gerekiyor.

Sağlık çalışanları için taban ücretini artırılması ama sabit ücretin emekliliğe sayılması, bunlara ilave olarak da nöbet ücretlerinin hekimler dahil olmak üzere herkesi gözeterek, çalışan işçilerin nöbet ücretinin üstüne çıkarılması gerektiği de aşikar bir durum. Ayrıca tavan oranlarının da düzenlenmesi gerekiyor."

Editör: Tahir Aygün