Denizli Haber - Moldova’nın Türk asıllı Gagavuzya Özerk Cumhuriyeti’nin 9 belediye başkanı, Çal’ı ziyaret etti. Tomay Belediyesi ile Çal Belediyesi kardeş kent protokolü yaptı. Çal’da şarap fabrikalarını ve Çal Kadın Kooperatifi’nde incelemede bulunan heyetin Başkanı ve aynı zamanda Gagavuz Belediyeler Birliği Başkanı Oleg Garizan, “Moldova’da küçük bir ada da yaşar gibiyiz. Biz de Türk’üz. Gök oğuzlardanız. Artık Türkiye’den kopuk yaşamak istemiyoruz” derken, Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan ise, “Türk dünyasından kardeşlerimizle bir araya gelmenin heyecanı ve mutluluğunu yaşadık” dedi.

Gagavuzyalı 9 belediye başkanı, Pamukkale Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Eskin ile birlikte Çal’ı ziyaret etti. Ziyarete Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Hüdaverdi Otaklı ile Türk Ocakları Şube Başkanı Prof.Dr.Turgut Tok’ta heyette yer aldı. Gagavuzya ekonomisinin de lokomotifinin şarap ve üzüm olduğunu dile getiren Moldovalı Belediye Başkanları, Ezel Şarapları ve Küp Şarapları firmalarında incelemede bulunup, şarap tadımı yaptı. Heyet, Çal ile ilgili bilgileri Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan’dan aldı. Çal Kadın Kooperatifi’ni de ziyaret eden heyet, Çallı girişimci kadınların çalışmalarını taktir etti, Çal yöresi ürünlerini çok beğendiklerini ifade ettiler.

“TÜRK’ÜZ, KARDEŞİZ.. ARTIK BÜTÜNLEŞMEK İSTİYORUZ”

Gagavuzya Belediyeler Birliği Başkanı ve Kıpçak Belediye Başkanı Oleg Garizan, Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan’ı makamında ziyarette yaptığı açıklamada, “Moldova’da küçük bir ada da yaşar gibiyiz. Biz de Türk’üz. Gök oğuzlardanız. Artık Türkiye’den kopuk yaşamak istemiyoruz. Türküz, kardeşiz. Artık bütünleşmek istiyoruz. Çal bölgesinde üzüm üretimi ve şarap sektörü oldukça gelişmiş durumda. Üzüm ve şarap üretiminde biz de söz sahibiyiz. Burada kardeşlerimizle kucaklaştık, ekonomik işbirliği yapmaya da hazırız. Çal’daki potansiyel yüksek. Şarapları ve üzümleri oldukça kaliteli. Dünya’da söz sahibi olması gerekiyor. Türk halkı ile dilimiz aynı, geleneklerimiz bir. Sonuçta kardeşiz. Bundan sonra ilişkilerimiz daha sıcak olacak” diye konuştu.

ÇAL İLE TOMAY KARDEŞ KENT OLUYOR

Tomay Belediye Başkanı Fiodor Topçu ile Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, “Kardeş Kent” protokolünü imzaladı. Her iki belediyenin de meclisinde karar alındıktan sonra Çal ile Tomay kardeş kent olacak. Başkan Fethi Akcan, “Türk dünyasından kardeşlerimizle bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadık” dedi. Akcan, en kısa sürede Çal’dan bir heyetin Gagavuzya’ya gideceğini ve dostluğun perçinleneceğini söyleyerek, açıklamasına şöyle devam etti;

“26 ülkeden belediye başkanları ile zaman zaman görüştük. Hiç bu kadar heyecanlanmadım. Karşımızda Moldovalı değil de, sanki Anadolu’nun her hangi bir köşesinde görev yapan belediye başkanları var gibi hissettim. Türk dünyasının bir gün bir araya gelip kocaman bir Türk Ailesi olacağına inanan bizler, Gagavuz Türkler’i ile ilişkilerimizi daha da arttırmak, kardeşliğimizi pekiştirmek istiyoruz.”

ÇALLI KADINLARIN ÜRÜNLERİNİ ÇOK BEĞENDİLER

Belediye Başkanları, Çal Kadın Kooperatifi’ni de ziyaret etti. Burada, kooperatifin çalışmaları hakkında bilgi alan başkanlar, üreten ve ürettiğini Çal Garası markasıyla pazarlayan kadınların yaptığı çalışmanın taktire şayan olduğunu belirtip, Belediye Başkanı Akcan’ı kutladılar.

Editör: Tahir Aygün