Denizli Haber- AFAD'ın verilerine göre, 6 Şubat Pazartesi saat 04:17'de 7.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan deprem, yerin 7 km altında gerçekleşti. Saat 13.24'te ise merkez üssü Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesi olan 7.6 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Deprem başta Hatay, Malatya, Gaziantep Diyarbakır, Adıyaman olmak üzere birçok kentten hissedildi.

Depremin ardından bölgede ekiplerin yoğun çalışması sürüyor.

İŞTE ŞEHİRLERDEKİ SON DURUM...

10.42 EMNİYET'TEN AÇIKLAMA: 56 ŞAHIS GÖZALTINA ALINDI

Emniyet'ten yapılan açıklamada "Sosyal medya platformlarında depreme ilişkin provokatif paylaşımlarda bulunan 475 hesap yöneticisi tespit edildi. 56 şahıs gözaltına alındı, 14'ü tutuklandı. Yardımsever vatandaşlarımızı suistimal etmek isteyen internet sitelerinin kapatılması sağlandı" denildi.

09:38 Adana'da, Kahramanmaraş merkezli depremde ağır hasar görünce tahliye edilen binalara girip, hırsızlık yaptığı tespit edilen 10 şüpheli, yakalanarak tutuklandı.

09:18 Gaziantep Şehitkamil ilçesinde depremde yıkılan Emre Apartmanı'nın şantiye şefi olan Nazmi Tosun Ümraniye'deki evinde gözaltına alındı.

08.19 Depremde zarar gören Hatay Havalimanı pistinin, onarılmasının ardından depremin yaşandığı günden bu yana Hatay’dan İstanbul Havalimanı’na ilk tahliye uçuşu gerçekleşti. Gece saatlerinde Hatay'dan havalanan AFAD gönüllülerini ve depremzedeleri taşıyan TK6946 sefer sayılı Boeing tipi yolcu uçağının İstanbul Havalimanı'na inmesiyle depremzedeler tahliye edildi.

01.52 KAHRAMANMARAŞ'TA ARTÇI DEPREM

Kahramanmaraş'ta 4.6 büyüklüğünde bir artçı deprem daha meydana geldi. Depremin derinliği 7 kilometre olarak açıklandı.

00.52 BAKAN SOYLU: SAHADA 300 BİN ÇALIŞAN VAR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, deprem bölgesindeki son durumu aktardı. "Sahada 300 bin çalışan var ve hepsi seferber halindedir" diyen Bakan Soylu, "Türkiye'de zihni yağmalanmış insanlar, afetle karşı karşıya kalan vatandaşlarımız istismar etmek için elinden geleni yapıyor. Onları Allah'a havale ediyorum. İşimiz bittikten sonra birkaç çift lafımız olur. Sosyal medya meselesinde de kim dezenformasyon yapıyorsa OHAL'in getirdiği tüm unsurlar kullanılmak kaydı ile hukuk karşısına çıkarılmaktadır. Bu ülkeye yapılabilecek en büyük kötülüklerden biri, bu dönemde insanların gündemini meşgul etmektir. Tekrar başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Bu milletin kodlarını değiştirmeye çalışanlara da bu millet izin vermeyecektir" ifadelerini kullandı.

00.39 Deprem bölgesinde incelemelerini sürdüren TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Hatay'ın merkez ilçesi Defne'de Meclis ekibinin bulunduğu bölgeye gitti. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu ve CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal'la birlikte Defne'ye geçen Meclis Başkanı Şentop'a mahalle sakinleri bölgedeki durum ve ihtiyaçlarıyla ilgili bilgi verdi. Bölgede vatandaşlara ve arama kurtarma ekiplerine sıcak Yemek dağıtımı yapan Meclis personeli de yemek ve verilen hizmetleri anlattı. Şentop, bu süreçteki özverili çalışmalarından dolayı Meclis’te görev yapan personele teşekkürlerini iletti.

13.02.2023

23:55 Kahramanmaraş merkezli 10 ilde yıkıcı etki yapan depremin ardından enkaz altından çıkarılan yaralıların İstanbul'a nakli devam ediyor. Adana'dan kalkan ve içinde 46 yaralı ve 19 refakatçinin bulunduğu askeri kargo uçağı saat 22.30 sıralarında Atatürk Havalimanı'na iniş yaptı. Burada hazır bekleyen ambulanslara alınan yaralılar, çevrede bulunan hastanelere nakledildi. 

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise, "Etimesgut ve İncirlik’ten kalkan Hava Kuvvetlerimize ait CN-235 uçaklarımız, pistin yeniden onarılmasının ardından Hatay Havalimanına insani yardım malzemelerini ulaştırdı." ifadelerine yer verildi.

20:40 AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Arkadaşlarımız bulundukları bölgelerde bizzat ziyaret ederek ihtiyaçlara çare bulmak istiyoruz. Vatandaşlarımız kendileri zor koşullarda olsalar da bazı konuları bize iletiyorlar. Hastanelerde bulunan annesini babasını kaybeden çocuklarla ilgili. Hastanelerimizde polis ve jandarmamız güvenlik tedbiri almıştır. Arkadaşlarımla bizzat çocuk katlarını gezdim. Her katta polislerimiz nöbet tutuyorlar. Gönüllü anneler, genç kardeşlerimiz var. Vatandaşlarımızın kaygılarını yakından takip ettiğimizi ifade etmek isterim. Deprem olacak diye iddialar yayılıyor. Kimsenin saat vermesi mümkün değil. Bu konulara dair açıklamaları yapıyoruz, herkes sorumluluğunu yerine getirmeli. Artçı depremlerin devam etmesi sebebiyle vatandaşlarımız evlerine giremiyor. Hasar tespiti konusunda bakanlığımızın raporları ortaya koyduğunu ifade etmek isterim. Hasarlı binalardan uzak durulması gerekiyor. Dünya tarihinin en büyük afeti karşısında mücadele veriliyor. Mücadeleyi umutlu şekilde sürdürmeye devam edeceğiz. En büyük gurur kaynaklarımızdan birisi belediyeler, sivil toplum örgütlerinin dayanışmayla ortaya koyduğu gayrettir. İstisnalar vardır. Yağmayla ilgili konularda Türkiye'de kaos var gibi görüntünün yayılmasının büyük haksızlık dezenformasyon olduğunu ifade etmek isterim. Dezenformasyon ve yalan konusu deprem kadar zarar veriyor. Hakim olan duygu ve resim herkes üzerine düşeni yaparak bu mücadeleyi veriyor. Türkiye'de güvensizlik ve saldırganlık varmış gibi haberler doğru değildir. Gruplar arasında saldırganlık yok. Yağma söz konusu olduğunda polisin anında yakalayarak engellediğini görüyoruz. Bu kişileri gördükleri anda kendileri müdahale etmesinler güvenlik güçlerine Haber versinler. Türkiye bir hukuk devletidir. Türkiye'ye gelen yardım ekiplerinin güvenlik sorunu olduğuna dair iddialar var, böyle bir durum yoktur. Hepsi güven içerisindedir. Marjinal grupların münferit hadiseleri olursa da gerekli cevap güçlü şekilde verilecektir. Bazı konularda söylenecek söz var ancak şu anda yaralarımızı sarıyoruz, ileriki zamanlarda konuşulacak meseleler. Irkçı kışkırtma peşinde olanlar olduğunu görüyoruz. İşimizi yapmaya devam edeceğiz. Gerekli zaman geldiğinde söylememiz gerekeni söyleyeceğiz.

20:25 THY UÇAĞI DEPREM SONRASI HATAY'A İLK UÇUŞUNU GERÇEKLEŞTİRDİ

İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA ekipleri depremde büyük hasar göre Hatay Havalimanı'nın pistindeki bakım çalışmalarını tamamladı. Çalışmaların tamamlanmasının arıdan Hatay Havalimanı’na ilk uçuş İstanbul Havalimanı’ndan kalkan TK3313 sefer sayılı Boeing 737 tipi uçakla gerçekleşti. Hatay’a inecek olan yolcu uçağında çok sayıda yardım malzemesi olduğu belirtildi.

19.45 FUAT OKTAY: ŞU AN İTİBARIYLA SAHADA ARAMA KURTARMA OLARAK 34 BİN 717 PERSONELİMİZ VAR

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Gaziantep'te AFAD Koordinasyon Merkezi’nde açıklamalarda bulundu. Oktay açıklamasında "Afetzedelerimizin kendileri yakınları için umut ve ümidin önemli olduğunu düşünüyorum. Motivasyonumuzu sahada ve merkezde canlı tutan kaynaklardan birisi. Şu an itibarıyla sahada arama kurtarma olarak 34 bin 717 personelimiz var. Daha güzel haberler almaya devam edeceğiz inşallah. Bugün Hatay'a yoğunlaşmış durumdayız. İnşallah en kısa zamanda 10 il ve ilçelerde bu çalışmayı bir an önce tamamlarız. Defin işlemleri de dahil işlemleri bir an önce tamamlarız ki acıları dindirebilmiş olalım. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın defin işlemleri tamamlanmıştır. Yıkılacak binalardan uzak durulmasını herkesten talep ediyoruz. Hasar tespit çalışmaları devam ediyor" ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı: 

230 bin toplam binanın hasar tespit ekiplerince incelendiğinde 966 bin 544 bağımsız birimin tamamı çalışılmış durumda. 108 bin bina ve 550 bin bağımsız birimin hasarsız olduğu tespit edilmiştir. 58 bin bina, 438 bin bağımsız birimin az hasarlı olduğu tespit edilmiştir.
Binaların hasar durumunu merak eden vatandaşlarımız E-devlet ve internet adreslerinden ulaşılabilir. Arama kurtarma devam ederken, arama kurtarma tamamlanan enkazların temizlenmesi söz konusu. Enkazlar kaldırılmadan önce savcılıklarca binalardan delillerin toplanması kritik. Tüm tedbirler alınmıştır.

AFET BÖLGESİNDEN 400 BİNE YAKIN TAHLİYEMİZ VAR

12 bin 322 iş makinamızı aktif kullanıyoruz. 24 gemi 112 helikopterle sahadaki çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. İHA ve drone'lar aktif kullanılıyor. Hatay Havalimanı'nda bakım onarım çalışması devam etti. Bugün tamamlanmış durumda. Uçaklarımız havalimanına inmek üzere havadalar. Bugünden itibaren kullanmaya başlamış durumdayız. Çadırlar ve konteyner kentlerin kurulumu devam ediyor. 5 bin adetlik konteyner kent çalışması başlatılmıştır. Yurtlarda barınan vatandaşımız 1 milyon 200 bin kişiyi bulmuştur. Afet bölgesinden 400 bine yakın tahliyemiz var. Kendi araçlarıyla ayrılanlar olduğunu da biliyoruz.

AFET BÖLGESİNDE OPERATÖRLER 1 AY ÜCRETSİZ HİZZMET VERECEK

Ulaştırma noktasında sıkıntımız kalmadı. Kontrollü doğalgaz ve elektrik vermeyi sürdürüyoruz. İkincil afetlere müsaade etmemek için titiz davranıyor ilgili bakanlıklarımız. Herhangi bir binada hasar varsa verilmesi riskli olabiliyor. Her bina tek tek kontrol edilerek verilmekte. Maddi destek ve yardımlar yapılmakta. 10 bin 600 ton odun, 2 bin 100 ton kömür sahaya sevk edilmiş durumda. Maddi destek ve yardımlar yapılmakta. 10 bin 600 ton odun, 2 bin 100 ton kömür sahaya sevk edilmiş durumda. Haberleşmede sıkıntı çekilen bölgeler oldu. Operatörler; Türk Telekom, Vodafone, Turkcell deprem anından itibaren 1 ay boyunca tüm görüşmeleri ücretsiz sağlayacaklardır. 233 bin isimsiz kahraman sahada çalışıyorlar. Gün içerisinde hangi konularda eksiklikler var diyerek ortak akıl yürütülerek çalışma yürütülmekte. Bu ekip çalışması bizim afetin yaralarını bir an önce sarmamızı sağlayacak.

BİR ÇOCUĞUMUZU BİLE TEK BIRAKMAK İSTEMİYORUZ

Refakatsiz çocuklar hassas olduğumuz bir konu. Bir çocuğumuzu bile tek bırakmak istemiyoruz. 574 evladımız var, 76'sı ailelerine teslim edilmiş durumda. Hastanede tedavileri devam eden 380 çocuğumuz var, sevgievine yerleştirilen çocuklarımızın sayısı 118'dir. 503'ünün kimlikleri belirlenmiş durumda.

19:19 BAKAN KURUM: KONTEYNER KENTLER KURACAĞIZ, KİRA YARDIMINDA BULUNACAĞIZ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, deprem koordinasyonunu yürüttüğü Gaziantep'teki vatandaşların taleplerini yerinde dinlemek için Nurdağı ve İslahiye ilçeleriyle birlikte köylerini ziyaret etti.

Bakan Kurum, ilçelerle birlikte köylerde enkaz altından yaralı kurtarma çalışmasını izledi. Depremzede vatandaşlar için hazırlanan yemekleri inceleyen Bakan Kurum, depremzede vatandaşlara, “Ağır hasarlı binalarla ilgili bizim iletişim ofislerimizde vatandaşlarımız başvurularını yapabilecekler. Kira yardımında bulunacağımız vatandaşlarımız başka bir yere de taşınabilirler. Ayrıca konteyner kuracağız. İsterlerse konteynerde kalabilirler veya kira bedelini almak suretiyle de” dedi. 

17:35 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hatay'da çalışan elektrik dağıtım işçileri ile bir araya geldi.

16:55 29 BİN 605 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

AFAD'ın Twitter hesabından yapılan açıklamada, Kahramanmaraş'ta gerçekleşen 7.7 büyüklüğündeki depremin ardından toplam 2 bin 412 deprem meydana geldiği belirtilerek, deprem bölgesinde yürütülen çalışmalarda toplam 233 bin 320 personel ile 12 bin 322 araç ve iş makinasının görev yaptığı kaydedildi. Sağlık Afet ve Koordinasyon Merkezi Birimi'nden (SAKOM) alınan son bilgilere göre, depremde saat 15.55 itibarıyla 29 bin 605 kişinin hayatını kaybettiği; deprem bölgesindeki 147 bin 934 depremzedenin de bölgeden diğer illere tahliye edildiği ifade edildi.

15:15 DAVALAR 2 AY ERTELENECEK - Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yaptığı açıklamada "Deprem bölgesinde davalar 2 ay süreyle ertelenecek. Deprem yaşanan illerde adli soruşturmaların süratle başlatılması, yürütülmesi, sorumluluğu olduğu düşünülen şüphelileirin gözaltı maksadıyla Cumhuriyet Savcılıkları tarafından yoğun bir çalışma sürdürülmektedir." dedi.

14:59 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "asrın felaketi" olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Türkiye’ye gelen Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamed Al Sani ile bir araya geldi.

14:00 BÖLGEDE 1 MART'A KADAR EĞİTİME ARA - Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, açıklamalarda bulunuyor. Bakan Özer, açıklamasında "71 ilde eğitim 20 Şubat'ta başlayacak. 71 ildeki okulların kapasitesini artırmak için çalışmalarımız devam ediyor ki bu 10 ilden gelen öğrencilerimizin taleplerini karşılayabilelim. Özel öğretim kurumlarımız kapasitelerinin %3'ü kadar şehit yakınları gibi tam burslu olarak öğrencileri yararlandırmaktadırlar. Özel öğretim kurumlarındaki bu %3'ü 'a artırıyoruz. Bölgede 1 Mart'a kadar ara veriyoruz. 1 Mart tarihi itibari ile 10 ilimizde bölgesel eğitime açma kararları vermeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

13:25 MSB: Yunanistan'a kaçmaya çalışan 4 terör şüphelisi yakalandı

13:05: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile açıklamalarda bulundu.

13:02 Hatay ve Adıyaman'da hasarlı binalardan hırsızlık ve iş yerlerinden yağma yapan 33 şüpheli yakalandı.

12:45 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında deprem afetinden etkilenen Kahramanmaraş'ta, esnaf, sanayi ve ticaret odaları temsilcileriyle Koordinasyon ve Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

12:20 MÜTEAHHİTLER KAÇMAYA ÇALIŞIRKEN YAKALANDI - Adıyaman'da depremde yıkılan çok sayıda binanın müteahhiti olduğu belirlenen, Yavuz Karakuş ve Sevilay Karakuş Gürcistan'a kaçmaya çalışırken İstanbul Havalimanı'nda yakalandı.

12:10 MSB: Kara Kuvvetlerimizin helikopterleriyle köylere çadır ulaştırmaya ve kurmaya devam ediyoruz. Mehmetçik, bölgede 19 binden fazla çadırın kurulmasını sağladı. Türkiye Tek Yürek

11:55 Bakan Kurum: 1 milyon bağımsız bölümün hasar tespitini yaptık

11:50 Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 5 bin kişilik ekip, deprem bölgesinde can kurtarmak için aralıksız çalışıyor

11:25 OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PAZARTESİ GÜNÜ BAŞLIYOR - Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 'okul öncesi eğitim' açıklaması: 71 ilde eğitim öğretime yarın başlanacak

11:10 Katar Haber Ajansı, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere Türkiye’ye hareket ettiğini duyurdu.

11:00 Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci: Hiçbir tesisimizde baraj güvenliğini tehdit eden durum yok. Hidroelektrik santrallerinde de sorun yok.

09:55 Bakan Akar: TCG İskenderun ile şu ana kadar 328’i yaralı olmak üzere 545 kişinin nakli gerçekleştirildi

09:15 AFAD'dan alınan bilgiye Malatya'nın Battalgazi ilçesinde saat 09:15'te 4.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

06:55 AFAD: Adıyaman'ın Sincik ilçesinde 4.1 büyüklüğünde artçı meydana geldi.

Editör: Tahir Aygün