Denizli Haber - Son dönemlerde veteriner hekimlere yönelik şiddet vakaları artış gösteriyor. Türk Veteriner Hekimler Birliği ve 56 Veteriner Hekim Odası'nın ortak açıklamasına göre; mobbing, taciz, darp ve ölüme kadar varan saldırılarla karşılaşılıyor. Denizli Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Feyzi Ölmez de basın açıklaması yaparak "Özellikle geçtiğimiz yıl Nisan ayında görev başında trajik bir şekilde öldürülen meslektaşımız Volkan Lale ve sonrasında İzmir ve Ankara'da saldırıya uğrayan hekimlerimiz, mesleğimizin ne kadar tehlike altında olduğunu gözler önüne seriyor." şeklinde endişesini dile getirdi.

WhatsApp Image 2023-08-07 at 14.34.37

HALK VE HAYVAN SAĞLIĞI İÇİN VETERİNER HEKİMLER

Veteriner hekimlerin sadece hayvan sağlığına değil, dolaylı yoldan halk sağlığına da katkıda bulunduğunu vurgulayan Ölmez, "Bizler, toplum için sağlıklı gıdanın kontrolünden, hayvan refahının sağlanmasına kadar birçok alanda etkin rol oynamaktayız. Halk sağlığının koruyucusu olarak da görev yapıyoruz." dedi.

TEHDİT ALTINDA BİR MESLEK

Yetiştiricilerden gelen tehditlerin sosyal medyada dahi yer bulduğunu hatırlatan Ölmez, "Bir yetiştiricinin 'bu köye veteriner hekimi sokmayacağım' şeklindeki tehdidi ciddiye alınmalıdır. Bu, mesleğimize yönelik bir tehdittir." diye konuştu.

FEDAKARLIKLA GEÇEN PANDEMİ VE DEPREM DÖNEMİ

Pandemi ve deprem döneminde veteriner hekimlerin fedakarlıkla görev yaptığına dikkat çeken Ölmez, "Pandemi ve depremde dahi görevlerimizi aksatmadan sürdürdük, ancak bu özverimize karşılık artan şiddet olaylarına maruz kalıyoruz." ifadelerini kullandı.

SAĞLIKTA ŞİDDET YASASI'NDAKİ ADALETSİZLİK

Veteriner hekimlerin Sağlıkta Şiddet Yasası kapsamı dışında tutulduğuna dikkat çeken Ölmez, "Bizler de yasalar önünde sağlık çalışanıyız. Bu yasadaki adaletsizliğin giderilmesi gerekiyor." dedi.

21 AĞUSTOS'TA İŞ BIRAKMA EYLEMİ

Yaşanan şiddeti protesto etmek amacıyla 21 Ağustos 2023 Pazartesi günü 1 gün süreyle iş bırakacaklarına dair bilgi veren Ölmez, "Toplumun bilinçlenmesi ve yetkililerin gerekli önlemleri alması için bu eylemi gerçekleştiriyoruz. Vatandaşlarımızdan bu eyleme destek bekliyoruz." şeklinde çağrıda bulundu.

Editör: Tahir Aygün