Denizli Haber - Tarihçi, yazar ve siyaset bilimci Mustafa Çalık, tedavi gördüğü Koç Üniversitesi Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

Büyük Birlik Partisi Yüksek Danışma Kurulu Üyesi İbrahim Akman yayınladığı mesajında; Türk milliyetçiliği davasının kalıbına sığmaz bir fikir adamı, partimizin eski genel başkan yardımcılarından Türkiye Günlüğü dergisi genel yayın müdürü ve kendisiyle Türkiye Günlüğü dergisi Denizli bölge temsilcisi olarak uzun yıllar yakın çalışma imkanı bulduğum Mustafa Çalık ağabeyimizi kaybettik, kendisine Allahtan rahmet yakınlarına ve sevdiklerine başsağlığı diliyorum” dedi.

Gümüşhane’nin Çalık köyünde 1956 yılında doğan Mustafa Çalık birçok siyasi isimle çalıştı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olduktan sonra 1980’de Devlet Planlama Teşkilatı’nda (DPT) çalışmaya başladı.

Taşlıcalı “Denizli turizmi unutulmamalı!" Taşlıcalı “Denizli turizmi unutulmamalı!"

1984’de uzman olan Çalık, Türkiye Cumhuriyeti’nin sekizinci cumhurbaşkanı ve Anavatan Partisi (ANAP) Genel Başkanı Turgut Özal’a danışmanlık yaptı. Çalık, ayrıca Büyük Birlik Partisi’nin (BBP) kurucusu ve ilk genel başkanı Muhsin Yazıcıoğlu döneminde de genel başkan yardımcısıydı.

Çalık, 2018’de Facebook hesabında paylaştığı bir yazıda mide kanseri olduğunu ve sevenlerinden dua beklediğini söyledi.

Editör: Tahir Aygün