Denizli Haber - Cuma günü bağ bozumu ve kortej yürüyüşü ile başlayan festivalde Ressam Gürcan Ekici ile İbrahim Çallı’nın torunları canlı performans göstererek üç gün resim yaptı. Gürcan Ekici’nin resimleri sergilendi. Yöresel sanatçılar konser verdi. Kilim ve kepenek dokundu, yöresel el sanatları gösterileri yapıldı. Pekmezler kaynatıldı, Denizli Traverten Jeoparkı Fotoğraf Sergisi açıldı. Festivalin birinci günü Ömer Faruk Bostan, ikinci gün Duygu Kutlu, son gün ise, İrem Derici konser verdi. Binlerce kişi festival alanını doldurdu.

IMG_4221

EN İYİ ÜZÜM ÜRETİCİLERİ VE EN İYİ AŞÇILAR BELİRLENDİ

Çal Bağ Bozumu Kültür ve Sanat Festivali’nin en önemli ayağını “En iyi üzüm yetiştiricileri” yarışması oluşturdu. Çekirdeksiz taze üzüm dalında Bayram Karateke birinci olurken, Zekeriya Kozam ikinciliği, Sadık Karademir ise üçüncülüğü elde etti. Çekirdeksiz kuru üzümde Fatma Dede, Yadigar Ulu ve Fatma Ulu ilk 3’ü elde etti. Çal Garası taze üzüm dalında Gülcan Turgut Ahmet Canbaz ve Mustafa Arslan dereceye girdi. Çal Garası kuru üzüm katagorisinde ise, Ahmet Sarıdemir birinci olurken, Ahmet Ulu ikinci, Fatma Dede üçüncülüğü elde etti. Dereceye girenlere çeşitli ödüller verildi.

IMG_5384

ÇAL’IN EN İYİ AŞÇILARI BELLİ OLDU

Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, Çal’ın yöresel yemeklerini tanıtmak ve ilçenin gastronomi haritasını oluşturup, bölgeyi lezzet duraklarından biri yapmak istediklerini söyledi. Akcan,bu nedenle bu yıl ilk kez Yemek Yarışması düzenlediklerini söyledi. Yemek yarışmasında Selcen’den Debit Aşı ile Ayşe Elvan birinci oldu. Kabalar’dan Özcan Usul, üzüm reçeli ile ikinciliği elde ederken, Hançalar’dan Hatice Deveci ise Etli Bamya Aşı ile üçüncülüğü elde etti. Dereceye girenlere çeşitli ödüller verildi.

DSC_0376

AKCAN; “ÇALLILAR KUCAKLAŞTI, BİZİMKİSİ TATLI YORGUNLUK”

Belediye Başkanı Fethi Akcan, üç gün süren festival boyunca Çallılar’ın ve Çal’ı sevenlerin kucaklaştığını, birlik ve beraberlik rüzgarları estirdiklerini söyleyerek, “2014 yılından bu yana Belediye Başkanlığı yapıyorum. İlkemiz, hizmetteki anlayışımız ve söylemimiz hep şu olmuştur; Aynı sokağın çocuklarıyız. Bir kilimin farklı desenleri ve farklı boyaları gibiyiz. Çal’ı büyük bir aile gibi görüyoruz. Festivalimiz bir araya gelmek, kucaklaşmak için bahane oldu. İyi de oldu. Belediye çalışanları ve bizler yorulduk ama bu yorgunluk tatlı bir yorgunluk. Bu yıl festival kapsamında yöresel kültürümüz ve sanatımıza da çok fazla yer verdik. Festivalimize katılarak bizleri yalnız bırakmayan herkese Çal adına çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

IMG_4204DJI_0391