banner317
banner19

Rekortmen Domatesler Gürcistan'a Gitti

Rekortmen Domatesler Gürcistan’a Gitti

Rekortmen Domatesler Gürcistan'a Gitti
banner20
banner243

Çal ilçesinde bu yıl başlatılan yayla seracılığında üretilen Torry cinsi domateste rekor kırıldı. Bir serada yetiştirilen domatesin tanesi 600 gram ağırlığa ulaştı. Rekortmen domatesler Gürcistan’a ihraç edildi.

Çal Belediyesi ve Çal Ziraat Odası’nın öncülüğünde bu yıl bölgeye kurulan seraların ilk domates ürünlerinin ihracata gitmesi büyük sevinç yarattı. İlk hasadı Rusya’ya gönderen Çal, ardından Suudi Arabistan ve Katar pazarına da girdi. İhracatçı bir firma, Çal domatesini Gürcistan’a da ihraç etti. Domates hasadının son dönemlerinde  rekoltede de rekor kırıldı. Ortalama ağırlığı 160-180 gram olan Torry cinsi domatesin tanesi 600  gram ağırlığa ulaştı.

Gürcistan’a giden tırı uğurlayan Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, “Kısa sürede büyük işler başardık. Başta üreticilerimiz olmak üzere Çal Ziraat Odası yönetim kuruluna, bu projeye emek veren Çal Belediyesi’ndeki mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Domates fideleri geçtiğimiz mayıs ayında toprakla buluştu. Bu kadar kısa sürede iç ve dış piyasada aranan ürün oldu. Çal domatesi artık bir markadır. Gelecek yıllarda sera sayısı artacak ve biz Çal’a tersine göçü başarmak için en somut ve en önemli adımı atmış olacağız” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2016, 18:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner14