Denizli Haber - 2023 yılı Ocak-Ekim döneminde Denizli’nin toplam ihracatı 3,5 milyar, kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü ihracatı ise 68,2 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Sektörle ilgili değerlendirmelerde bulunan DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu şunları söyledi:

“Kimyevi maddeler ve mamulleri, 2022 yılında Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştirdiği sektör oldu. Sektör, ülkemizin toplam ihracatından 2022 yılında yüzde 13,2 oranında pay alırken, ihracat rakamı yüzde 32 artışla 33,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2023 yılı Ocak-Ekim döneminde, sektörün ihracat rakamı 25 milyar dolara ulaştı.

Denizli’de ise 2022 yılında yüzde 40’a varan artışla kimyevi maddeler ve mamulleri dikkat çeken sektörler arasında konumlandı. 2023 yılının ilk 10 aylık döneminde ilimizden 68,3 milyon dolar değerinde kimyevi maddeler ihracatı yapıldı. Bu dönemde, sektörden Suudi Arabistan ve Ukrayna’ya yapılan ihracatta olağanüstü artışlar kaydedildi.

2023 yılının Ocak-Ekim döneminde kimyevi maddeler ve mamulleri sektöründen en fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz ilk 5 ülke, Almanya, Suudi Arabistan, Rusya, Mısır ve Kazakistan olarak sıralandı. Sektörden daha çok yapılan ihraç kalemleri kimya plastikleri, kauçuk eşya, kozmetik ürünleri ve mineral yağlar olarak karşımıza çıkıyor.

Denizli’nin ihracat artışıyla dikkat çeken sektöründe faaliyet gösteren ihracatçılarımıza ilimiz ve ülkemiz ekonomisine sundukları katkılar için teşekkürlerimizi iletiyoruz.”

KİMYEVİ MADDELER BİRÇOK SEKTÖRE GİRDİ OLUYOR

Kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü petrol, doğal gaz, hava, su, mineraller ve metaller gibi hammaddeleri 70 binin üzerinde farklı ürüne dönüştürerek hemen her sektöre girdi sağlayan, ülkelerin sanayilerinin gelişimi için kilit öneme sahip bir sektör olarak değerlendiriliyor.

Oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip olan kimyevi maddeler ve mamulleri sektöründe temizlik ürünleri, boya, kozmetik ürünleri, ilaçlar gibi tüketim mallarının yanı sıra, tarım sektörü için gübreler ve tarım ilaçları, kimya sanayinin de dâhil olduğu imalat sanayinin ihtiyaç duyduğu organik ve inorganik kimyasallar, boyalar, laboratuvar kimyasalları, termoplastikler ve benzeri ürünler üretiliyor.

Memişoğlu'ndan Kurban Bayramı Mesajı Memişoğlu'ndan Kurban Bayramı Mesajı

.

Editör: Tahir Aygün