Mide rahatsızlığı olanlara kurbanda et tüketimi uyarısı Mide rahatsızlığı olanlara kurbanda et tüketimi uyarısı

Denizli Haber - Son yıllarda doğum kontrol yöntemlerinde önemli gelişmeler yaşanıyor ve bu yeniliklerin arasında erkekler için geliştirilen doğum kontrol hapı öne çıkıyor. 

Geleneksel olarak doğum kontrolü daha çok kadınların sorumluluğundayken, bu yeni gelişme cinsiyetler arası dengeyi sağlamaya yönelik önemli bir adım olarak görülüyor. Erkek doğum kontrol hapı, hem güvenilirliği hem de yan etkilerinin az olması nedeniyle büyük ilgi görüyor. 

Doğum kontrol hapı veya oral kontraseptifler, kadınlar tarafından kullanılan gebelikten korunma yöntemleri olarak tanınıyor. Rahim içi araçlar, spiraller, hormon iğneleri gibi çoğu doğum kontrol yöntemi, gebeliği önleme yükünü kadınlara yüklüyor. Çoğunlukla hormon içerikli bu yöntemler, vücudun doğal hormon dengesini etkileyebileceğinden bazı yan etkiler ve soru işaretleri oluşturuyor.

Minnesota Üniversitesi'ndeki bir ekip tarafından oluşturulan yeni bir ilaç, proteinlerin memelilerde doğurganlık ve erkeklik için çok önemli olduğu bilinen A vitaminine bağlanmasını engelliyor. Amerikan Kimya Derneği'nin araştırmasına göre, bu ilaç farelerde hamileliği önlemede yüzde 99 etkili ve belirlenen herhangi bir yan etkisi yok.

YAN ETKİ TESTLERİ BAŞARILI SONUÇ VERDİ

Fareler üzerinde yapılan deneylerde dört hafta boyunca ilaç kullanan farelerin sperm sayılarının, gebelik oluşturamayacak bir seviyeye gerilediği görüldü. 

İlaç kullanımı sonlandırıldıktan 4 ila 6 hafta sonra ise etkinin ortadan kalktığı ve sperm sayılarının tekrar normale döndüğü gözlemlendi. Bu geri dönüştürülebilir etki, kalıcı bir durum olmaksızın gebeliği önlemenin anahtarı olabilir.

Bu doğum kontrol yönteminin hormon içermemesi nedeniyle daha az yan etkiye sahip olması bekleniyor. Erkek doğum kontrol haplarına yönelik daha önceki girişimler, büyük ölçüde depresyona, kilo alımına ve libido azalmasına yol açabilen testosteronu bloke ederek çalışıyordu. Ancak bu yöntemde farelere normal dozun çok üstünde ilaç verilse dahi, böyle bir etki gözlemlenmedi.

Yürütülen bir başka çalışma ise omuzdan sürülen bir jelle doğum kontrolünü sağlamayı amaçlıyor. Her ne kadar araştırmalar tamamlanmamış olsa da ve piyasada erkekler için doğum kontrol yöntemleri sınırlı olsa da bilim insanları, erkek doğum kontrolündeki bu son gelişmelerin, her cinsiyetten insanın üreme sağlığını kontrol altına almasına izin vereceğinden umutlu. Bu yeni gelişmelerle gebeliği önlemede her iki cinsiyetin yük paylaşımı daha adil olabilir.

Kaynak: Odatv

Editör: Tahir Aygün