Denizli Haber - Ev tekstilinde dünya pazarını İstanbul’a taşıyan HOMETEX 2023 Fuarı, bu yıl da moda ve trendleri belirliyor. Neredeyse her kıtadan sektör temsilcilerinin akın etiği HOMETEX, sektör profesyonellerini İstanbul Fuar Merkezi’nde ağırlamaya devam ediyor. Organik tekstil ürünleriyle öne çıkan Denizli’nin önemli bir markası olan COTTONBOX, fuarda ilgi çekiyor.

“FUARLAR BAYRAMIMIZ”

Fuarla ilgili değerlendirmede bulunan Ecocotton Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Uzunoğlu, “Bu fuarlar bizim bayramımız. Çünkü fuarlara gelmek için günler, aylar öncesinden hazırlıklar yapıyoruz. Büyük mücadeleler veriyoruz, öncelikle herkesin bayramını kutluyorum. İçerideki misafirlerde bizim bayram misafirlerimiz diyebilirim. Fuarlarda genelde ilk günlerde sakinlik olur ancak beklentilerimizin üzerinde bir yoğunluk var. Yoğunluktan ziyade verimlilik bizim için çok daha önemli. Bu yıl şahsi olarak verimliliğe daha çok dikkat çekiyor ve önemsiyorum. Yoğunluk verimliliğe dönerse bu yıl herhangi bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Denizli’den ve bölgemizden yaklaşık 102 civarında firma burada çalışma yapıyor. Bütün firmaların burada ayrı bir verimlilik yaşaması arzusundayız. Geçen sene firmalarımız çok yoğun bir sezon geçirdi ve nefes bile alamadılar fakat verimliliği tam anlamıyla yaşayamadık. 5-6 aydır ihracatta sıkıntılarımız var ve düşüşler yaşanıyor. Bu düşüşün sona ermesi içinde bu tarz fuarların bayram niteliğinde fuarların kesinlikle çok düzgün ve verimli geçmesi lazım” dedi.

Ecocotton; HOMETEX 2023’TE Organik Ürünleriyle İlgi Çekti  (2)

ORGANİK EV TEKSTİL ÜRÜNLERİYLE DÜNYAYA AÇILDI

Fuarda firmalarına ilginin yüksek olduğunu belirten Uzunoğlu, organik ev tekstili olarak dünyada ilk marka olduklarını belirtti. Ürünlerin tamamen organik olduğunu belirten Uzunoğlu, “ Sürdürülebilirlik daha sonradan trend olmaya başladı. Fakat zaten biz bunu ürünlerimizde kullanıyorduk. Kenevir, keten, yüzde yüz pamuk kullanıyoruz. Yani su tüketimini azaltacak olan elyafları tercih ediyoruz. Bizlerde farklı işler yapmaya çalışıyoruz. Biz sürüden ayrıldığımız için bu konumdayız. Müşteriler farkı gördüğü için bizi tercih ediyorlar. Yoksa her ürün her yerde var. Bizler keneveriyle, keteniyle, yüzde 100 organik pamuğuyla birçok şeyi yaparak yaşam kalitesini artırıyor ve satışı artırıyoruz. Modayı, deseni ve dizaynı ortaya koymazsan ürün satmakta zorlanırız. Bu manada fuar şu an çok iyi geçiyor.Her yıl üzerine koyarak gidiyoruz. Bu yıl kenevir ön plana çıktı ve bizlerde bunu üzerine çalışmalar yapıyoruz. Kenevir sağlam bir elyaf ve kolay kolay eskimiyor. Antibakteriyal bir ürün. Keten ve kenevir sert bir ürün… Bu yıl kenevir üzerine çalışacağız. Sağlıklı ürünler yapmamız gerekiyor” diye konuştu.

Editör: Tahir Aygün