banner346
banner19

Üniversite sınavına girecek öğrencilere ‘Umut Işığı’ olacaklar

Denizli Yörükleri Derneği, Özel İnsanlar Derneği ve Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tarih Topluluğu iş birliği ile ‘Umut Işığım Ol’ sloganıyla kampanya başlatıldı. Üniversiteye hazırlık test kitaplarının bağışlandığı projede toplanan kitaplar ihtiyaç sahibi üniversite sınavına girecek öğrencilere dağıtılacak.

Üniversite sınavına girecek öğrencilere ‘Umut Işığı’ olacaklar

Üniversite sınavına girecek öğrencilerin kitap ihtiyaçlarını karşılamak için bu projeyi düzenlemeye karar verdiklerini anlatan Edebiyat Öğretmeni ve Eğitim Koçu Aslı Sarıkaya, “Bu projeyi hayata geçirmemin sebebi üniversite sınavına girecek olan öğrencilerimin kitap ihtiyacıdır. Her şey onların soru çözme isteğiyle başladı. Ne kadar çok verimli kaynaktan soru çözebilirlerse hedeflerine o kadar yaklaşa bileceklerdi. Kendi çapımda kırtasiyelerle iletişime geçtim kitap istedim. Sınava girmiş, üniversiteyi kazanmış, öğrencilerimden kullandığı kitaplarını arkadaşlarına vermelerini istedim. Seve seve kabul ettiler. Eve gelen kitaplar sahibini buluyordu. Bu çabamı görenler deneme bile alıp gönderdiler. Bunu karşılayabilecek kurumlar yardım edebileceklerini söylediler sohbet ederken. Daha fazla öğrenciye ulaşabileceğimi düşündüm. Hayali olan birçok gence. Maddi imkanları yok, onlara yol gösterecek ve yetenekleri doğrultusunda ışık olacak birine ihtiyaçları var. Çoğu mezun olduktan sonra “Eee şimdi ne iş yapacağız?” sorusuyla karşı karşıya kalıyorlar.

Bu hususta üzerime düşeni yapmam gerekliydi. Bunun için doğru yönlendirmek çok önemli. Birçok gençle konuştum onlara yapmaları gereken birkaç şey söyledim aslında. Baktım işe yarıyor “ Neden daha çok genç topluma faydalı olmasın dedim” ve bu projeyi başlattık” dedi Kitaplar dernek binasında toplanıyor Denizli Yörükleri Derneği Başkanı Yaşar Celal Ceylan, üniversite sınavını kazanan veya mezun olanların ellerindeki test kitapları bağışlayarak, ihtiyaç sahiplerinin kitap ihtiyacı gidermede destek olmalarını istediklerini söyledi.

Başkan Ceylan; "Bu kampanya sayesinde eğitimini tamamlamış insanların hem elindeki kullanılmayan kitaplar değerlenmiş olacak, hem de ihtiyaç sahipleri bu kitaplardan yararlanacak. Okumak isteyip de imkansızlıklardan dolayı kitap alamayan binlerce öğrencimiz olduğunu gördük. Bu kampanyaya destek gün geçtikçe çığ gibi büyüyor. Bağış yapmak isteyenler kitapları derneğimize getirebilirler” dedi.

Projemize kapsamında; babası veya annesi şehit veya gazi olmuş veya vefat etmiş, yoksul, anne veya babası hapiste, okul/ilçe/il/ çapında başarılı olmuş öğrencilerin, başarılı olmak için ihtiyacı olan öğrencilerin kitap ihtiyaçlarını hayallerini gerçekleştirilecek. Meslek seçiminde kararsız olan gençlere koçluk yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2019, 15:17

PAMUKKALEHABER.COM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER