banner19

Ustalıkla Hazırlanmış İtalyan Makarna Çeşitleri Eataly'de

Ustalıkla Hazırlanmış İtalyan Makarna Çeşitleri Eataly’de

Ustalıkla Hazırlanmış İtalyan Makarna Çeşitleri Eataly'de
banner20
banner10

Ustalıkla Hazırlanmış İtalyan Makarna Çeşitleri Eataly’de
 

Türk mutfağı için makarna, kolay ve fazla düşünülmemiş bir yemeği çağrıştırır. Ancak bu durum İtalyan restoranlarının yaygınlaşması ve birbirinden farklı İtalyan makarna çeşitleri tadılmasından sonra yavaş yavaş değişmeye başlıyor. Makarnanın çıkış noktası olan İtalyan mutfağı, bu yemeğe büyük önem veriyor. İtalyan restoranlarının menülerinde birbirinden farklı çok sayıda makarna çeşidi bulunuyor. Sipariş etmek için ise sadece damak tadınıza göre karar vermeniz gerekiyor. İtalyan makarna çeşitleri etli soslarla ya da deniz ürünleri ile hazırlanabileceği gibi, sadece sebze veya kremalı soslarla da hazırlanabiliyor.
Zorlu Center’da bulunan İtalyan Restoran Eataly, menüsünde birbirinden farklı o kadar çok makarna çeşidi barındırıyor ki, sipariş vermek zorlaşıyor. Eataly İtalyan makarna çeşitleri, benzerlerinden en çok, taze açılmış olmaları ile ayırıyor. Bu da bizlere evlerimizde pişirdiğimiz paketli makarnalardan çok daha fazlı bir lezzet deneyimi sunuyor.
Peki, İtalyan makarna çeşitleri nelerdir? İtalyan makarna çeşitlerinin her biri farklı malzemeler kullanılarak ve farklı yöntemlerle hazırlanıyor. Bir makarna klasiği olan spaghetti semolina unu ve yumurta ile hazırlanırken, spaghettinin de ıspanak, pancar ya da kalamar mürekkebi katılarak hazırlanan farklı türleri bulunuyor. Ülkemizde çok sevilen tortellininin yapımında parmesan peyniri ya da dana eti kullanılırken, gnocchi içeriğinde patates, raviolide ise ricotta peyniri ve ıspanak bulunuyor. Maharet makarnayı pişirmekle de bitmiyor. Çünkü birbirinden farklı bu makarna çeşitlerinin her biri, farklı makarna sosları ile uyum sağlıyor.
Bir İtalyan restoranında lezzetli bir makarna yemenin yolu, bu makarnanın, kendisine uyumlu makarna sosu ile servis edilmesinden geçiyor. İtalyan makarna sosları içeriğinde domates, fesleğen, mantar, krema, kıyma, deniz ürünleri gibi birbirinden farklı çok sayıda malzeme seçeneği bulunuyor. Bu soslardan her biri ise farklı bir makarna çeşidi ile uyum sağlıyor. Örneğin spaghetti bolognese İtalyan mutfağı için ne kadar efsane ise Fettucini Alfredo da o kadar seviliyor. Sonuç olarak işin sırrı, uyumlu makarna sos kombinasyonunu yaratmaktan geçiyor. Bu lezzetlerin tadına varmak için ise Zorlu Center’daki Eataly’yi ziyaret etmeniz ve kendinizi usta İtalyan şeflerinin ellerine bırakmanız yeterli.

İtalyan makarna çeşitleri: //eataly.com.tr/market/yerinde-gunluk-uretim/taze-makarna/
 

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2016, 16:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner14