Denizli Haber - Diyabet tüm yaş gruplarını etkileyen toplumsal bir sağlık problemidir. Diyabetli bireyler, hastalıkla yaşamak ve olası komplikasyonlardan kaçınmak için sürekli tedavi ve bakıma ihtiyaç duyarlar. Fakat birçok diyabet hastası uygun zamanda uygun tedavi ve bakıma ulaşamamaktadır. Bazı bireyler ise diyabet olduğunun farkında olamamaktadır. 2022 Dünya Diyabet Günü için iki ayrı tema belirlenmiş durumdadır. Dünya Sağlık Örgütü temayı “Diyabet Tedavisi ve Bakımına Erişim” olarak ilan etmişken, bu alanın en önemli paydaşlarından olan Uluslararası Diyabet Federasyonu “Yarınları Korumak İçin Eğitim” temasını duyurmuştur.

Diyabet hastalığına dikkat çekmek ve diyabet hakkında farkındalığı artırmak amacıyla Pamukkale Üniversitesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı olarak 14 Kasım Dünya Diyabet Günü Etkinlikleri kapsamında diyabet standı kurduk. Hastalara diyabet ile ilgili bilgi verdik.  Kan şekeri ölçümleri yaptık. PAÜ Hastanesi olarak broşür dağıttık, 14 Kasım dünya diyabet günü diyabetlileri, primer tedavisini ve takibini yapan doktorları, sağlık personelini ve onların sağlık çözümüne katkı sağlayan herkesi kutluyoruz.

Diyabet günü çocuk katında da birçok etkinliklerle kutlandı. Günün önemi hakkında Çocuk Endokrinoloji BD. Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selda Ayça Altıncık yaptığı kısa konuşmada şunları söyledi ; Frederick Banting'in insulini keşfetmesinin üzerinden 100 yıl geçti. Bizler de Tip 1 diyabet tedavisinde 100 yılı geride bıraktık. Tip 1 Diyabette kalıcı tedavilerin çok uzak olmadığını biliyoruz. Hastanemiz Çocuk Endokrinoloji Kliniği olarak, diyabet hemşiremiz, diyetisyenimiz ve doktorlarımızdan oluşan  ekip ile tüm Tip 1 Diyabetli çocuk ve ailelerimizin yanındayız.

Tip 1 Diyabet, çocukluk çağında tanı alan bir hastalık olup, çok su içme, çok idrara çıkma, kilo kaybı ve ağız kuruluğu gibi şikayetler taşıyan  çocukların bir uzman tarafından değerlendirilmesi, erken tanı için önem taşımaktadır.

Çocuk katında yapılan etkinlik palyaçoların oyunları, köpük etkinliği ve fotoğraf çekilmesi ile son buldu.         

Editör: Tahir Aygün