Denizli Haber - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın rahim ağzı kanserini önleyen HPV aşısının ücretsiz olacağını açıklamasının üzerinden aylar geçmesine karşın henüz somut bir adım atılmadı. Bu arada aşıya zam geldi.

Rahim ağzı (serviks) kanseri ülkemizde en çok görülen jinekolojik kanserler arasında üçüncü sırada yer alıyor. Hastalığın aşıyla önlenmesi mümkün.

AŞIYA BÜYÜK ZAM

Evrensel'den Nisa Sude Demirel'in haberine göre, yeni zamla birlikte HPV aşısının 4 valanlısı 1858 TL, 9 valanlısı 2 bin 575 TL oldu.

Sağlık meslek örgütleri, Sağlık Bakanlığından kanseri önleyen HPV aşısının ulusal aşı takvimi içine alınarak birçok ülkede olduğu gibi ücretsiz olarak uygulanmasını talep ediyor.

HPV aşısının Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ücretsiz karşılanmaması nedeniyle mahkemeye başvuran kadınlar davaları bir bir kazanmaya başladı.

FAHRETTİN KOCA ÜCRETSİZ AŞIYI DUYURMUŞTU

HPV aşısı yaptıran kadınların SGK’nin aşı masrafını karşılaması konusunda açtığı davaların bir kısmının kazanılması sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 18 yaşın üstüne ücretsiz HPV aşısı yapılması çalışmalarına başladıklarını ifade etmek zorunda kalmıştı.

Editör: Tahir Aygün