Denizli Haber - Türkiye'nin birçok bölgesi günlerdir yağışlı havanın etkisi altında. Yağışlı havanın hafta içinde ülkeyi terk etmesi ve hava sıcaklıklarının hissedilir derecede artması ve mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi bekleniyor. Dünya’da 1998-2017 yılları arasında 166 bin kişinin hava sıcaklığı artışları yüzünden öldüğünü vurgulayan Manisa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erol Karaca, önümüzdeki yıllarda bu sayının daha da fazla yükseleceğinin ön görüldüğünü söyledi. Karaca, Dünya Sağlık Örgütü tarafından verilen bir istatistiği paylaşarak, sıcak havalarla mücadele etme konusunda şuurlanmasının önemine dikkat çekti.

Uzm. Dr. Erol Karaca, “Aşırı sıcağa maruz kalmanın tüm insanlar için geniş çaplı fizyolojik etkileri vardır. Genellikle mevcut hastalıkların etkisini artırabilir. Süreç erken ölüm veya sakatlıkla sonuçlanabilir. Özellikle küçük çocuklar, yaşlılar, gebeler, engelliler, kronik hastalığı olanlar ve aşırı kilolu olanlar gibi riskli gruplar, sıcak havanın zararlı etkilerinden korunmak için bazı basit fakat etkili kurallara uymalıdır.

Vücut ter yoluyla sürekli sıvı kaybeder; bu yüzden susamayı beklemeden günde en az 2-2,5 litre su tüketilmelidir. Yoğun spor ya da dışarıda bedensel etkinlik yaparken her saat başı 2-4 dört su bardağı su içilmesi önerilir. Bu tüketim ihtiyaca göre artırılmalıdır. Risk grubundaki kişiler, sıcakla ilişkili hastalıkların belirtileri yönünden gün içinde kontrol edilmelidir. Vücut sıcaklığını kontrol altında tutmak için sık sık duş alınmalı, imkan yoksa ayaklar, eller, yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı ya da silinmelidir. Isıyı biriktirmeyen nevresimler kullanılmalı ve mümkünse soğutulan veya serin odalarda uyunmalıdır. Gerekmedikçe dışarı çıkılmamalı, özellikle sağlık sorunu olanlar günün daha sıcak ve güneşin zararlı etkilerinin daha yoğun olduğu özellikle 10.00-16.00 saatleri arasında dışarı çıkmaktan kaçınmalıdır. Dışarı çıkılması gerekiyorsa mümkün olduğunca gölge ve klimalı alanlarda bulunulmalı, yoğun efor gerektiren uğraşlardan kaçınılmalı, sık sık dinlenilmelidir. Ayrıca, güneşin zararlı etkilerinden korunmak için açık renkli ve bol giysiler tercih edilmeli, şapka, güneş gözlüğü ve güneşten koruyucu cilt ürünleri kullanılmalıdır.

Park halindeki araçlar içinde beklenilmemeli, çocuklar araç içinde asla bırakılmamalıdır. Egzersizler ihmal edilmemeli lakin hava sıcaklığının daha düşük olduğu sabah ve akşam saatleri tercih edilmelidir. Güneş ışınları cilde ve gözlere de zararlıdır. Güneş ışınlarının kuvvetli olduğu saatlerde UV koruması olan bir güneş gözlüğü tercih edilmesi, hassas cilt problemi olan kişilerin güneşin olumsuz etkilerinden koruyucu kremler kullanması bizlere gereken korumayı sağlayacaktır” dedi.

“Dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin, tüketiminden kaçınılmalı, et, yumurta, süt, balık çabuk bozulma riski olan besinler açıkta bekletilmemeli. Güneşe veya sıcağa uzun süre maruz kaldıktan sonra geçmeyen sürekli bir baş ağrısı, çift görme, sık kusma ve bulantı gibi belirtiler görülürse, derhal bir hekime başvurulmalıdır.” diye konuşan Karaca, yaz aylarında acil servislere başvuran hastaların önemli bir bölümünü tedbir almayan vatandaşların oluşturduğunu söyleyerek vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Editör: Tahir Aygün