Denizli Haber - Şehir merkezine yaklaşık 95 km uzaklıkta olan ve Kale ilçesine bağlı bulunan Gölbaşı Mahallesi, hafta sonunda önemli bir organizasyona ev sahipliği yaptı. Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Kale Belediyesi’nin katkılarıyla “Gölbaşı Karagöl Zeytin, Kültür ve Sanat Festivali” adıyla düzenlenen organizasyon büyük beğeni topladı.

ZEYTİNİN BAŞKENTİ OLMAYA ADAY GÖLBAŞI’NDA FESTİVAL  (2)

Kale’nin 13 metre çapındaki 8 asırlık Erenler Kavağı anıt ağaç olacak Kale’nin 13 metre çapındaki 8 asırlık Erenler Kavağı anıt ağaç olacak

Hayatın sembolü zeytine sahip çıkanların, zeytinin dilinden anlayanların yaşadığı ve yaklaşık 2 milyon 500 bin zeytin ağacının hayat bulduğu Kale ilçesi Gölbaşı Mahallesinde ilk kez düzenlenen festival renkli görüntülere sahne oldu. Festivale, Kale Kaymakamı Mücahit Enes Yıldız, Gölbaşı doğumlu Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç, protokol üyeleri, zeytin diyarı Gölbaşı mahallesi muhtarı ve çevre mahallelerin muhtarları ve binlerce vatandaş katıldı.

ZEYTİNİN BAŞKENTİ OLMAYA ADAY GÖLBAŞI’NDA FESTİVAL  (5)

TÜTÜNCÜLÜKTEN ZEYTİNCİLİĞE

Daha önce tütüncülüğün yaygın olduğu Gölbaşı’nda son dönemlerde zeytincilik daha yoğun olarak yapılıyor. Mahalle sınırları içinde dikili olan zeytin ağacı rakamı 2 milyon 500 bini aşıyor.  Yerel stantların açıldığı festivalde yerel sanatçılar sahne alırken, düzenlenen hayır yemeğine katılım yoğundu. Gölbaşı İlk ve Ortaokulu öğrencilerinin halk oyunları gösterileriyle başlayan festival kapsamında mahallede ikamet eden 90 yaş üstü 6 yaşayan hazine ve Gölbaşı’nın tek şehidi Sadık Sağınç’ın emaneti annesi Melek Sağınç da unutulmayarak onurlandırıldı.

ZEYTİNİN BAŞKENTİ OLMAYA ADAY GÖLBAŞI’NDA FESTİVAL  (1)

Sonrasında, Gölbaşılı yerel sanatçılar Mustafa Tanrıbuyurdu ve Yusuf Özbey bağlamalarıyla sahne aldı. Denizli Barosu’na kayıtlı 5 avukattan oluşan SSÇ (Suça Sürüklenen Çocuk) grubunun konseri, Denizli Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı sanatçısı Ahmet Algün ve Türk Halk Müziği ekibi sahne aldı. “Gölbaşı Karagöl Zeytin, Kültür ve Sanat Festivali” çerçevesinde yapılan “En iyi yeşil zeytin” ve “En iyi siyah zeytin” yarışmasında kadın üreticilerin dereceye girmesi dikkat çekti. Festivalle ilgili olarak Gölbaşının evladı Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç, doğup büyüdüğü mahallede böyle bir festivalin düzenlenmesinden dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, “Burası çok önemli bir mahalle. Burada daha önceleri tütün dikilirdi. Ama son zamanlarda artık zeytincilik daha revaçta. Bu festivalle de Gölbaşı’nın adını zeytincilikle duyurmuş oluyoruz. Gelecekte Gölbaşı (Karagöl)’ün zeytinciliğin başkenti olmasını diliyorum. Emeği geçen ve katılan herkese çok teşekkür ediyor, bu festivalin bu elverişli topraklarda geleneksel hale gelmesini temenni ediyorum” dedi.

ZEYTİNİN BAŞKENTİ OLMAYA ADAY GÖLBAŞI’NDA FESTİVAL  (3)

Editör: Tahir Aygün